אמנון אסף - מייסד מוזיאון האדם הקדמון ​

30.09.1928 - 26.01.2018

מוזיאון האדם הקדמון במעין ברוך הוא פרויקט חייו של אמנון אסף, חבר קיבוץ מעין ברוך. אמנון, כיאה לשמו, אסף עשרות אלפי פריטים ארכיאולוגיים למעלה משישים שנה, במהלכן ייסד את המוזיאון, תחזק וטיפח אותו במו ידיו עד היותו בן 85.   

פלמ"חניק, חקלאי, ארכיאולוג ומייסד המוזיאון

אמנון אסף נולד בשנת 1928 בתל אביב. כבן 17 הצטרף לפלמ"ח ובשנת 1946 נשלח כחבר הכשרה לקיבוץ כפר גלעדי. במהלך עבודת סיקול אבנים בשדות הקיבוץ, גילה בין אבני הבזלת השחורות אבני צור מסותתות להפליא. אמנון, שלא היה בקיא כלל בארכיאולוגיה, אסף את אבני הצור ופנה לאבי המחקר הפרהיסטורי בישראל,  פרופסור משה שטקליס מהאוניברסיטה העברית בירושלים. שטקליס זיהה את האבנים כאבני יד- כלים מתקופת האבן הקדומה.

אמנון נשבה בקסמן של האבנים: "מאותו היום הפסקתי לאסוף בולים והתחלתי לאסוף אבני יד". כך, נאגרו בתחילת הדרך ממצאים בביתו של אמנון – על גבי מדפים, בארונות הבגדים ובארגזים מתחת למיטה. בשנת 1947 הצטרף אמנון לגרעין המייסד של קיבוץ מעין ברוך והרחיב את סיוריו ברחבי עמק החולה. במרוצת השנים התלוו חברי הקיבוץ לרבים מסיוריו, כשהנלהבים מכולם היו ילדיו של אמנון. בסיורים אלו, שהתקיימו בכל סוף שבוע, נאספו רבבות כלי צור וממצאים ארכיאולוגיים מכל רחבי עמק החולה.

חזונו של אמנון – שימור המורשת וההיסטוריה של עמק החולה – הביא אותו להקמת מוזיאון המוקדש לפרהיסטוריה, מוזיאון שבו יוצגו הממצאים לתושבי עמק החולה ולעולם הארכיאולוגיה. המוזיאון צמח מצריף קטן שהוקצה לאמנון בתחילת שנות החמישים, למבנה הייחודי והממוגן מפני קטיושות שהוקם בשנת 1995. אמנון תכנן את המוזיאון מהיסוד, על פי תפיסת עולמו והבנתו את הפרהיסטוריה ועיצב את התצוגה ברוחו. כיום המוזיאון מציג ממצאים בעלי חשיבות עולמית. האוסף הייחודי של המוזיאון מהווה כר פורה למחקר ואבן שואבת לחוקרים וסטודנטים, מבכירי הארכיאולוגים בעולם.

 

תגליות, אתרים וממצאים

עמק החולה הוא גן עדן לארכיאולוגיה הפרהיסטורית. בעמק קיימים אתרים פרהיסטוריים,  המתעדים כמיליון שנות התיישבות לחופיו של אגם החולה הקדום. אמנון מעולם לא למד ארכיאולוגיה באופן רשמי, אבל השתתף בחפירות רבות ואף ניהל כמה מהן. את הידע המקיף על הפרהיסטוריה של עמק החולה רכש אמנון, כאוטודידקט, במהלך שנים רבות של קריאה ושל שיחות עם מיטב המומחים לפרהיסטוריה מכל רחבי העולם, שביקרו במוזיאון.

בסיוריו הרבים בעמק החולה זכה אמנון להיות המגלה של כמה אתרים פרהיסטוריים שחשיבותם עולמית. אמנון אחראי לגילויים של האתר הנטופי בעינן, של האתר הניאוליתי הגדול בארץ בייסמון ואתרים נוספים רבים. באוספי המוזיאון נשמרים למעלה ממאה אלף ממצאים ארכיאולוגיים שליקט במהלך השנים, ביניהם ממצאים ייחודיים ששינו את פני המחקר הארכיאולוגי. אמנון אהב וזכר את כולם, אבל עיניו נדלקו בברק מיוחד כשדיבר על אבני היד הראשונות שגילה בשדות מעין ברוך. במהלך השנים אסף אמנון בשדות מעין ברוך אלפי אבני יד, שגילן המוערך כחצי מיליון שנה והן מהיפות, המתוחכמות והמושלמות ביותר שהתגלו באתרי התרבות האשלית בארץ ישראל.

אמנון אסף