אודות המוזיאון

מוזיאון האדם הקדמון בקיבוץ מעיין ברוך הוקם בידיו של אמנון אסף, פלמחניק, חקלאי, קיבוצניק וארכיאולוג אוטודידקט. המוזיאון מבוסס על עשרות אלפי הממצאים הפרהיסטוריים שאסף אמנון באתרים הפרהיסטוריים בעמק החולה, אתרים שאת רובם גילה בעצמו.

המוזיאון שוכן במבנה ייחודי שעיצב אמנון אסף והוקם בשנות השמונים של המאה העשרים. המבנה המדמה מערה מכיל שני אגפים עיקריים – האגף הפרהיסטורי והאגף האתנוגרפי.

האגף הפרהיסטורי מוקדש להצגת האתרים הפרהיסטוריים מעמק החולה. מוזיאון האדם הקדמון הוא בית לאוסף העשיר והייחודי של ממצאים ארכיאולוגיים המייצגים את פרק הזמן שבין יישובו הראשון של העמק לפני כמעט מיליון שנה ועד לסיומה של הפרהיסטוריה עם ראשית ההיסטוריה והופעת הערים הראשונות של תקופת הברונזה.

לחצו כאן >> לראות את הממצאים ופירוט על האגף הפרהיסטורי

אוסף המוזיאון כולל כמאה ועשרים אלף ממצאים ארכיאולוגיים החל מכלי הצור הקדומים מן התרבות האשלית ועד לפסלים וצלמיות מן התקופה הכלקוליתית (כששת אלפי שנה לפני זמננו). בתצוגת המוזיאון מבחר של כלי עבודה, כלי נשק, עצמות בעלי חיים וחפצי פולחן שנבחרו מתוך האוסף העשיר.

באגף האתנוגרפי מוצג אוסף מרתק של כלים, מלבושים ותוצרים שיוצרו בטכניקות מסורתיות ושימשו חברות ושבטים בני זמננו מכל רחבי העולם. באגף מוצגים כלי ציד, מלכודות, אביזרי בית, בגדים, וחפצי פולחן המדגימים ומשמרים את אורחות החיים והטכנולוגיות המסורתיות של קבוצות אלו. המוצגים משמרים אורחות חיים ההולכים ונעלמים מעולמנו המודרני והם מאפשרים לחקור ולהשוות את אורחות חייהם של חברות מסורתיות ולהבין בעזרתן את הטכנולוגיה והתרבות של אבותינו הקדומים.

לחצו כאן >> לראות את המוצגים ופירוט על האגף האתנוגרפי