קבורת אישה עם כלב

קבורת אישה עם כלב

תקופה: קדם ניאוליטית

לפני 15,000 - 11,500 שנה

התרבות הנאטופית

חומר: עצם

אורך: 235 ס"מ

רוחב: 100 ס"מ

עובי: 20 ס"מ

צילום: רני

הקבר שנחשף באתר הארכיאולוגי עינן הכיל שלד אדם מבוגר, נראה כי מדובר בקבורת אישה אף על פי שקשה לקבוע בוודאות את מינו של הנקבר בגלל הנזק שנגרם לאגן. שלד האדם מונח בתנוחה עוברית מכווצת לצידו הימני, פרק כף היד השמאלית מונח מתחת המצח באופן חלקי, וידו הימנית מונחת על גופו של כלבלב שהיה מונח מכורבל ליד ראשו של הנקבר. כל שיני החלב של הכלבלב צמחו באופן מלא והעצמות הארוכות, עצם הזרוע והמפרקים בקצה העצמות היו לא מאוחים. גילו של הכלבלב נקבע ל-3 עד 5 חודשים בשעת המוות. קבורת כלב ואדם יחדיו מעידה על קרבה וקשר חזק ביניהם. קבורה זו היא אינדיקציה ראשונה לביות הכלב בלבנט. נכון לשנת 2015 ידועות שתי קבורות של אדם וכלב מן התקופה הנאטופית. הקדומה בניהן היא בעינן והקבורה השנייה נחפרה בטרסת מערת היונים (קבורה זו הייתה מורכבת יותר, הכילה שני בני אדם ושני כלבים).

התגלה באתר הארכיאולוגי עינן

ממצאים נוספים שכדאי להכיר

התקופה הנאוליתית

גולגולת מטוייחת – בייסמון

מנהג הסרת הגולגולות וציפוין בטיח נפוץ מאוד באתרי הניאולית הקדם קרמי בלבנט. הגולגולות המצופות והמעוטרות נקברו בד"כ מתחת לרצפות הבתים, ייתכן כחלק מפולחן.
בבייסמון נחפרו שתי גולגלות מטוייחות זו לצד זו. אחת הגולגלות נמצאת במוזיאון ישראל והשניה במוזיאון האדם הקדמון. הגולגלות נמצאו מתחת לסף העשוי טיח בכניסה לבית הניאוליתי.

אני רוצה ללמוד עוד על הפריט הזה »
האתרים הקדומים

אבן יד

אבני היד הם הכלי האופייני לתרבות האשלית מתקופת האבן הקדומה.

אבני יד הם כלים גדולים בעלי חורפה חדה המסותתים על שני פניהם. לכן הם נקראים כלי חיתוך גדולים או כלים דו פניים.
אלפי אבני יד נאספו מהאתר של מעיין ברוך. אבני היד מסותתות בטכניקה מתקדמת המעידה על מיומנות גבוהה של הסתתים הקדמונים ומתאפיינות בסימטריה ובאסתטיקה יוצאות דופן.

אני רוצה ללמוד עוד על הפריט הזה »
סגירת תפריט